Studium češtiny z pohledu Brita

Jazyková škola v Brně PELICAN se věnuje kurzům češtiny pro cizince od svého založení. O to více jsme rádi, že jsme mohli navázat spolupráci s Katedrou českého jazyka na anglické univerzitě v Bristolu a přivítat v našich řadách 2 rodilé Brity, kteří se pro studium češtiny rozhodli. Dnes jsme vyzpovídali jednoho z nich! Jaké studium češtiny je a šel by do toho znovu?

Ahoj, jmenuji se Luka!
Je mi 21 let a studuji češtinu a ruštinu na univerzitě v Bristolu. Žiji v jihozápadním Londýně, když nejsem na univerzitě.

Obrázek4

Začátkem října jsem byl 2 týdny v Brně, ale bohužel jsem se vrátil domů, když tam byla přísná omezení kvůli koronaviru. Pracuji na dálku pro Jazykovou Školu PELICAN a opravdu mě bavila rozmanitost úkolů, které jsem dělal!
Brněnská architektura se mi velmi líbila a pro esej „Rok v zahraničí“ jsem se rozhodl psát o české architektuře! Ve Velké Británii není mnoho univerzit, které nabízejí kurzy češtiny pro cizince nebo češtinu jako předmět. Studuji ruštinu a vím, že stejně jako ruština, i čeština je slovanský jazyk.

Mluvím také srbsky, jiným slovanským jazykem. Vždy jsem se zajímal o českou kulturu, a proto mi bylo snadné se rozhodnout pro studium češtiny pro cizince. V Bristolu lze čeština studovat jako volitelný modul několik měsíců nebo ji lze studovat jako diplom. Moje úroveň znalostí se za poslední rok hodně zlepšila, ale musím přiznat, že musím ještě hodně studovat, než se budu moci nazývat „plynně“!
Jsem velkým fanouškem českého jídla a kultura mě zajímá, protože je ovlivněna germánskou a slovanskou kulturou a díky tomu je její kultura velmi jedinečná. Určitě bych doporučil jiným lidem navštěvovat kurzy češtiny v Brně a mám v plánu navštívit Brno s mými přáteli z Londýna, až se život vrátí do normálu, protože jsem chtěl navštívit tolik věcí, které jsem v říjnu nemohl udělat!

Obrázek5

Škola PELICAN se ptá, Luka odpovídá:

Jaká je Tvoje současná úroveň znalostí? Můžeš popsat své začátky a co pro Tebe bylo dosud nejkomplikovanější?

Po dvou letech studia češtiny si myslím, že moje znalost českého jazyka je nyní celkem dobrá! Když jsem začal studovat češtinu, zjistil jsem, že je to podobné ruštině, kterou jsem už studoval. Proto, bylo pro mě snaží porozumět slovní zásobě a gramatice. Nicméně, nejkomplikovanější pro mě jsou poslechová cvičení, protože někdy nerozumím, když lidé mluví moc rychle

Upřímně! 🙂 Jaké jsou Tvé dojmy ze studia českého jazyka? Pokud bys ses mohl vrátit a změnit své rozhodnutí, rozhodl by ses pro jiný jazyk? 🙂

Můj upřímný názor na česky jazyk je, že je to jedinečný jazyk, který se příjemně učí a procvičuje. Libí se mi, ze té vidím spojení mezi českým a ruským jazykem a dalšími jazyky. Nicméně i nyní studuje aspekty českého jazyka, který je nezávislý. Nechtěl bych zaměnit češtinu za jiný jazyk.

Obrázek6

Studuješ češtinu, navštívil jsi zemi, potkal jsi Čechy, právě pracuješ pro českou jazykovou školu. Co si myslíš o české kultuře, lidech, zemi atd.?

Česká republika je neuvěřitelná země. Když jsem dorazil, nebylo to nic, co jsem očekával. Něco, co mě opravdu přitahovalo, byla velká architektura a jídlo, protože jsem nikdy nic podobného neviděl na celém světě.
Čeští lidé jsou neuvěřitelně přátelští, všichni, se kterými jsem se setkal a mluvil, byli velmi vstřícní a laskaví. Myslím, že moje oblíbena věc pivo. České pivo je nejlepší na světě!!

Doporučil bys ostatním studovat češtinu pro cizince v Brně? 🙂

Absolutně! Česky jazyk je krásný a je užitečné, protože vám pomůže naučit se další slovanské jazyky. Čím více víte českého jazyka, tím více můžete navštívit do České republiky!

PELICAN & Luka