Nezapomínejte na pravidelné kontroly


Praktického lékaře navštivte minimálně jednou za dva roky
Pokud nemáte problémy a cítíte se dobře, i tak je vhodné nezapomínat na preventivní prohlídku. Na tu máte ze zákona nárok jednou za dva roky a měla by zahrnovat především odběr krve, moči, zkoušku zraku a sluchu. U osob starších 40 let je vhodné provést měření EKG a laboratorní test glykémie. Ten může objevit např. cukrovku, která nemusí mít nijak výrazné příznaky. Také může být včas odhalen vysoký krevní tlak, u kterého by měla být hned zahájena léčba. U žen nad 45 let by mělo být doporučeno mamografické vyšetření, které odhalí nádory či bulky v prsu. , můžete se tak vyhnout mnoha nepříjemnostem.
lékařka pro ženy.jpg
Prohlídku na gynekologii zařaďte do svého diáře každý rok
Ženy mají o pravidelnou prohlídku navíc oproti mužům, a to na gynekologii minimálně jednou ročně. Lékař by měl provést celkovou prohlídku, rentgen, a především cytologické vyšetření, které může včas odhalit začínající nádor na děložním hrdle. V gynekologické prohlídce by nemělo chybět také vyšetření prsu, ne vždy si je totiž dokáže pacientka vyšetřit sama. Už dívky od 15 let by toto vyšetření neměli podceňovat a včas ke svému lékaři zajít.
očkování do ramene.jpg
Stomatolog by nám měl zkontrolovat zuby dvakrát za rok
Možná se divíte, proč je nutné navštěvovat zubního lékaře tak často. Jde zde především o včasnou prevenci v boji proti zubnímu kazu a u starších lidí především paradentóze. Pokud si uděláte čas jednou za půl roku na svého zubaře, pravděpodobně se tak vyhnete dlouhému bolestivému vrtání nebo ještě hůř – ztrátě zubu. Těhotné ženy by této prohlídce měli také věnovat pozornost, přece jenom v těhotenství musí žena jíst více vitamínů a mléčných výrobků, aby zuby zůstaly zdravé jako doposud. Také malé děti by měli mít zařazeno do svého programu pravidelné prohlídky, nejdříve kolem prvního roku života. Lékař zjistí, jestli se chrup vyvíjí tak jak by měl a nic mu nebrání v růstu.

Posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.