Jak se chránit před slunečním zářením?

Na zemský povrch dopadá sluneční záření, které je podle vlnové délky členěno do několika druhů. Nejkratší a zároveň nejnebezpečnější je ultrafialové záření. Přestože se v atmosféře nachází ozonová vrstva, která velkou část UV záření pohlcuje, část se dostává na zemský povrch.

UV záření je velmi důležité pro přeměnu vitamínu D na jeho aktivní formu, na druhou stranu způsobuje předčasné stárnutí kůže a nepříjemné spálení kůže. Proto bychom svoji kůži měli před tímto zářením dostatečně chránit hned několika způsoby.

Opalovací krémy

Opalovací krém by měl být důležitou součástí nejen vašeho zavazadla během dovolené ale i při delším pobytu na zahradě. Opalovací krémy jsou označovány pomocí ochranného faktoru, který říká, do jaké míry zabraňuje UV filtr průnik paprsků. Protože každý člověk je náchylný k slunečnímu záření jinak, výběr správného opalovacího krému byste rozhodně neměli podcenit. Další důležitou vlastností opalovacího krému by měla být vysoká odolnost http://www.knihybeta.cz/eshop-odolnost.html vůči vodě a otěru.

opalovací krém

Sluneční brýle

Další důležitou ochranou proti silnému slunečnímu záření jsou vhodné sluneční brýle. Nejvhodnější jsou ty, které neumožňují průnik záření ze žádné strany. Při výběru slunečních brýlí se ujistěte, že garantují 100% blokaci UV záření. Nejčastěji se tato informace nachází přímo na brýlích v podobě malé samolepky s textem UV filtr 400nm. Barvu skel brýlí vybírejte tak, aby vám byl pohled v osluněné krajině příjemný. Velmi oblíbené jsou růžové, hnědé či černé sluneční brýle luxbryle, který pohled nijak nezkreslují a působí velmi esteticky.

sluneční brýle

Další ochrana

Výše uvedené ochranné prvky jsou spíše aktivní ochranou před slunečními paprsky. Důležitá ochrana však spočívá i ve výběru vhodné denní doby, kterou trávíte na slunečním záření. Vyvarujte se polednímu slunci, které je nejintenzivnější a nejnebezpečnější.