Proč je čištění kanalizace důležité

Stoky a kanály dnes u nás najdete prakticky v každé obci, bez ohledu na její velikost. Zvykli jsme si na pohodlí, které nám tento fakt přináší, jako jsou splachovací záchody či čistá, pitná voda kdykoliv si usmyslíme.

 

Je samozřejmé, že o kanálech nechce nikdo příliš přemýšlet, natož o nich mluvit. Máme je spojené s představou silně zapáchající podzemní řeky, kterou protékají nejen splašky, ale i jiné předměty, které lidé spláchli, jako jsou hadry, zbytky jídla, či dokonce mrtvá zvířata. V našich představách je to místo, které je hojně obýváno krysami a podobnými zvířaty.

 

kanal1

 

Nelze zastírat, že tato naše představa je hodně ovlivněna filmovým průmyslem, a je realitě poměrně dost vzdálená. Ve skutečnosti je kanalizace tvořena soustavou trubek o různých průměrech, které se liší podle toho, zda se nachází na hlavní či vedlejší větvi, a podle očekávaného průtoku.

 

To vše samozřejmě znamená, že je zde pravděpodobnost ucpání. Nebudeme si nic nalhávat, lidé do toalety splachují i věci, které tam rozhodně nepatří. Jsou to například zbytky jídla, papírové utěrky, u žen pak i hygienické potřeby. Avšak tyto věci, které nejsou vodou lehce rozložitelné, mohou ve vyšším počtu způsobit, že se trubka ucpe.

 

kanal2

 

Ovšem nejsou to jen nezodpovědní lidé, kdo za to může. Během času se totiž začnou na povrchu potrubí tvořit usazeniny. Je to přirozený proces, ovšem pokud se nahromadí, mohou snižovat celkový průměr trubky.

 

Řešením těchto problémů je pravidelné čištění kanalizace. To se obvykle provádí vysokotlakou hadicí, která dokáže odstranit již zmíněné usazeniny a uvolnit jakékoliv překážky, které by se v cestě nahromadily. Toto čištění se provádí preventivně každý rok, aby byla udržena průchodnost zařízení, v případě silněji zatížených míst pak častěji.

 

Je jasné, že bez této údržby by kanalizace nemohla fungovat, alespoň tedy ne dlouhodoběji. Buďme tedy rádi, že si najdou lidé, kteří jsou ochotni tuto práci vykonávat. Usnadňují tím život nám všem.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup