Ainové, tajemný národ z Japonských ostrovů

Mají světlou tvář, oči evropského typu, muži mají husté vlasy. Barva očí je šedá nebo modrá, obočí široké a celkově jsou o dost více ochlupení než Japonci. Ti je dříve nazývali „chlupatí lidé.“

Ainu, v jejich vlastním jazyce znamená lidská bytost.

Zevnějškem se liší od ostatních národů východní Asie. Dají se zařadit k antropologickému typu jihovýchodní Asie a Oceánie.

Jsou původními obyvateli severního Japonska, kteří prošli podobným osudem jako američtí Indiáni. Je to nejodstrčenější a nejchudší minorita v Japonsku.
představení domorodců

Živili se lovem a to hlavně vysoké zvěře, tuleňů a lososů. Vzhledem k rozpínavosti japonských kmenů z Honšú byli Ainové zatlačováni na sever.

Příroda se stala předmětem jejich náboženské úcty. Zřejmě pro úzké sepětí s ní. Za bohy považovali zvířata, tzv. kamui a zabíjeli je jen z nutnosti obživy, při kterých vykonávali rituály. Velkou úctu měli k lososům a medvědům, na jejichž počest pořádali slavnosti. Ty propojovali s kultem předků, kdy během slavnosti medvědů šamani povolávali ducha obětovaného medvěda, aby předal poselství zemřelým. Mnoho místních názvů v severním Japonsku pochází z ainuštiny. Například Sapporo, hlavní město Hokkaidó.

I pro vědce jsou poměrně záhadou. Stopy existence byly nalezeny v místech neolitických tábořišť na japonských ostrovech. Jsou nositeli kultury Džómon, což znamená provazový vzor, která je stará téměř třináct tisíc let.

Již před deseti tisíci lety obývali Ainové sever Japonska a lovili buď mamuty, nebo se věnovali hrnčířství. Kulturně se na vrcholu ocitli mezi 13. a 14. stoletím. Ale už od 15. století
dlabaná kánoe

sem začali migrovat Japonci, kteří se v období 1867 – 1912 stali na Hokkaidu většinovou populací.

Žili v doškových chýších s krbem uprostřed a stále otevřeným tzv. božím oknem směrovaným na východ, aby bohové mohli vstupovat do stavení. Dnes mají dřevěné domky, které na mírném kopci tvoří malé náměstí a shora je uzavřené velkou sochou sovy, boha Ainuů. Sedí na prahu barevných domečků, oblečení do tradičních kostýmů a vyřezávají trpaslíky, sošky svých bohů a zvířátek. Na kolemjdoucí turisty věší ručně vyrobené čelenky, náramky, náušnice a další. Hrají na jejich tradiční hudební nástroj – mukkuri.

Nemají vlastní písmo. Legendy, nebo recepty na výrobu otrávených šípů se zachovaly jen v ústní podobě, často ve formě říkanek.