Jak zvládnout základy práce na počítači v každém věku


Zatímco před několika málo desítkami let byly počítače v podstatě sci-fi, měl je doma málokdo a když už, tak to byly pomalé krámy, v dnešní době jsou počítače všudypřítomné. Ať už bereme ty klasické, pevné počítače, notebooky, nebo třeba chytré mobilní telefony, čtečky knih, tablety… Chytrá elektronika nás obklopuje na každém kroku a je jen těžké se jí vyhnout. Jak se s ní naučit pracovat, pokud nejste zrovna počítačoví králové?

1. nechte si poradit

V první řadě je důležité nechat si poradit, přiznat si to, že nejsem v něčem nejlepší a potřebuji radu je základ. Ve svém okolí vždy najdeme někoho, kdo dané věci rozumí a bude ochotný vám ji vysvětlit. Předejdete tak spoustě problémům, které můžete na technice nadělat bez něčí pomoci. Věřte, že zatímco vy ani nevíte jak stáhnout hudbu z youtube na flash disk, vaše děti, vnoučata nebo třeba sourozenci si rozumí s mnohem složitějšími úkony, než jsou základy, které potřebujete zvládnout.

děti u počítače

2. nebojte se toho

Nebojte se do toho pustit. Není to nic těžkého ani složitého, jen to chce trochu snahy a soustředění. Pokud si netroufáte na začátek sami a ani s pomocí vašich bližních, pak věřte, že v každém menším městě najdete kurz základů informačních technologií pro všechny věkové skupiny. Tyto kurzy mají tu výhodu, že je vede odborník, který vám jednoduše a rychle vysvětlí, jak začít a jak se vyvarovat základním chybám. Výhodou je, že existují i pokračovací kurzy, které vám ještě více rozšíří obzory.

senior a tablet

3. vybírejte pečlivě

Při výběru techniky nekoukejte jen na cenu ale zaměřte se především na to, aby byla kvalitní a lehce ovladatelná. Pokud se učíte na jednom druhu tabletu, pak se jednoduše zaměřte na stejnou značku. Jednoduše se tak naučíte na jedné značce a stejně tak budete na ní i pokračovat. Ulehčíte si tak spoustu starostí, protože u jednotlivých značek stejných věcí, bývají mnohdy i značné rozdíly.