Torze žaludku

Nejzávažnějším onemocněním u psů starších pěti let středních a velký plemen hned po rakovině je torze žaludku. U Německé dogy je dokonce touto komplikaci postižena téměř polovina všech jedinců. Bohužel čtvrtina z nich toto onemocnění nepřežije.

bílá německá doga

Zajímavostí je, že se do dnes nepodařilo z určitostí odhalit přesnou příčinu tohoto onemocnění. Je však jisté, že existují určité genetické predispozice. Jedinci, kteří si zkušeností s torzí úspěšně prošli, jsou sice relativně zdrávi, ale vyřazují se z chovu. To slovíčko relativně jsem použil proto, že torzí mohou onemocnět i psi, kteří už mají jednu léčbu úspěšně za sebou. V procentuálním vyjádření jde asi o 5% vyléčených psů. Jejich úmrtnost však je osmdesáti procentní.

Co to ta torze vlastně je?

Jde o faktické přetočení žaludku. Psa postihuje většinou v noci a více torzí trpí psi, kteří jsou krmeni jedenkrát denně. Z toho se usuzuje, že jde o jedince, kteří mají více uvolněnu žaludeční stěnu, protože přijímají více potravy najednou. Rovněž je vysledováno, že torzí trpí více psů, kteří jsou krmeni jednodruhovou stravou. Psi krmeni pestřejším způsobem jsou zřejmě vůči této komplikaci odolnější.
německá doga

Jak se choroba projevuje?

Když pejsek zvrací, jde vždy o katastrofu. Hromady vyzvraceného pevného obsahu žaludku jsou nepřehlédnutelné. Pokud pes zvrací pouze trošky šlemu, je to typický příznak torze. Pejsek jej ze začátku onemocnění neklidný, brzy se však zvrátí do apatie. Je nejvyšší čas na urychlený přesun k lékaři.

Jak probíhá léčba?

Veterinář nejdříve zajistí podporu srdeční činnosti a zajistí pomocí fyziologického roztoku dehydrataci psa. Teprve psa, který je stabilizován, může operovat. Při operaci se žaludek nejprve vyprázdní a následně se otočí do správné polohy. Pak je přichycen pevně ke stěně břicha či žebrům. Po operaci jsou následující tři dny kritické.

Jak se bránit torzi?

Nekrmit psa zbytečně velkými dávkami jídla, dávat mu žrádlo vícekrát denně. A hlavně psa po jídle nenutit k nějaké významnější činnosti. Klid po jídle dělá dobře nejen nám lidem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup