Jak správně vybrat lyže

Pokud potřebujte nové lyže, rozhodně máte z čeho vybírat. Současný trh je přesycen stovkami modelů lyží různých značek. Zorientovat se však v tomto téměř nepřeberném množství je pro normálního smrtelníka nadlidský úkol. Pojďme se tedy podívat na nejčastější typy lyží a vybrat ty, které budou nejlépe odpovídat vašim požadavkům.

lyže na sněhu

Cena

Pokud nedisponujete pořádně naditou peněženkou, bude vaším prvním úkolem stanovit si částku, kterou jste za lyže ochotni utratit. Cenové rozpětí je vážně široké – nejlevnější modely můžete pořídit již od 4 000 Kč, zlatý střed se pohybuje mezi 7 000 až 15 000 Kč a ceny nejlepší modelů často šplhají nad 20 000 Kč. Vše se odvíjí od vašich požadavků. Základní modely si pořídí začátečník bez rychlostních ambicí, sportovně založení lyžaři se zaměří na střední a závodníci na nejdražší kategorii.
vysokohorské lyžování

Tvar lyže

Většinu sortimentu dnes tvoří carvingové lyže. Ty se od starých modelů liší především výrazním vykrojením. Jednotlivé kategorie se od sebe odlišují způsobem využití, resp. podle terénu, kde bude lyže používat.

Lyže na upravenou sjezdovku si pořídí ti, kteří se budou pohybovat pouze na upravených tratích. Jedná se spíše o rekreační modely využívané ke klidné jízdě. Jejich střed – pod vázáním – je široký maximálně 7 cm.

Další možností jsou tzv. all mountain lyže. Z názvu vyplývá, že jde o univerzálně použitelné modely, s nimiž se nemusíte bát rozbité odpolední pisty. Jsou o něco širší než předchozí, díky čemuž jsou ovladatelné i v horších podmínkách.

Freeride lyže jsou pak určené těm, kteří milují jízdu mimo sjezdovku. Jsou velmi široké (až 11 cm). Zároveň mají výrazně zvednutou špičku i patku lyže. To vám umožní projet bez námahy i čerstvý prachový sníh.

Délka lyží

Lyže volte kratší, než je vaše výška, a to zhruba o 10-20 cm. Platí, že čím kratší jsou lyže, tím lépe se ovládají, ale zároveň jsou pomalejší. Pokud milujete rychlost, můžete sáhnout po lyžích, které jsou stejně dlouhé jako vy.

Rádius lyží

Rádius určuje poloměr oblouku. Pokud vyznáváte kratší dynamické oblouky, volte rádius okolo 13 m. Pokud inklinujete spíše k delším obloukům a rychlejší jízdě, zvolte rádius nad 15-20 m.

Dámské lyže

V posledních letech se stále více objevují speciální lyže určené pro ženy. Vyznačují se především sníženou tvrdostí, jsou lehčí. Odlišují se i vzhledem. Často bývají dámské modely označené písmenem W.

Většina ski areálů jednou za čas nabízí možnost otestovat nové modely lyží přímo na sjezdovce. Pokud máte s lyžováním zkušenosti, je tato alternativa velice vítaná, jelikož neexistuje lepší způsob jak zjistit, zda vám daný model vyhovuje nebo ne!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup