7 divokých bylin, které můžete sbírat na podzim

Řeřišnice hořká

Také známá jako falešná Řeřicha chutná podobně jako Řeřicha a je charakterizována vysokým obsahem vitamínu C. Stimuluje činnost jater a žlučníku a má čistící účinky na krev a trávicí ústrojí. Jedlé jsou listy, ty se hodí do salátu, vařené v polévce nebo jako čaj. Bylina roste nejlépe na vlhkých, živinami bohatých a jílovitých půdách: V průběhu podzimu ji lze najít v lesních bažinách, příkopech a u vodních cest.
potočnice lékařská
Potočnice lékařská
Tato bylina se často plete s Řeřišnicí. Vzhledem k tomu, že obě jsou netoxické, tak to vůbec nevadí. Během roku roste u čistých rybníků, potoků a pramenů. Poskytuje cenný vitamin C a je také používána k léčbě revmatismu díky svým vlastnostem purifikace krve. Má příjemně ostrou a mírně kyselou vůni a je ideální jako salátové koření. Měla by se používat co nejčerstvěji, aby byly zachovány její účinné složky.
 divoká květina
Vrbina penízková
Nejlépe roste na vlhkých půdách, v příkopech a nebo ve vlhkých křovinách. Poskytuje hodně draslíku, křemíku. Využívá se jako antibakteriální, protizánětlivé diuretikum. Listy z bylinky mají chuť mírně kyselé a jsou dobré do salátu a jako koření ve všech druzích jídla.
Popenec břečťanovitý
Bylinu lze sklízet skoro po celý rok, protože i pod sněhovou pokrývkou jí rostou čerstvé listy. Ty jsou bohaté na vitamín C, draslík a oxid křemičitý a mají protizánětlivé, analgetické účinky a stimulují metabolismus. Bylina voní a chutná úžasně aromaticky. Hodí se do bylinného smetanového sýra nebo do nápojů. Listy lze také vařit na čaj. Roste na loukách a pastvinách.
 
Ptačinec prostřední
Je všestranná bylina, může být použita jako celek až do pozdního podzimu a je vhodná jak surová, tak i vařená. Je extrémně zdravá: bylina obsahuje hodně draslíku a hořčíku, železa a vitamínů A a C a je bohatá na rostlinné bílkoviny. Bylina je vhodná v salátech a polévkách, v bylinných nápojích nebo jednoduše na chlebu. Chuť je mírná a aromatická a připomíná hrách.
ptačinec prostřední
Jitrocel kopinatý
Dokonce i děti ocení účinek této byliny, například jako lék na kousnutí komárů. Samozřejmě roste po celý rok na mnoha silnicích a loukách. Obsahuje draslík, kyselinu křemičitou, vitamíny A a C. Její léčebný účinek přesahuje vnější použití a napomáhá kromě jiného i proti kašli, plicním onemocněním, bronchitidě a astmatu.
Svízel povázka
Roste ve vlhkých oblastech, na loukách, na silnicích a v lehkých lesích. Celá horní část byliny se používá, pokud je měkká a zahrnuje květiny a stonky. Jemná chuť je skvělá jako salátový základ. Čerstvé listy fungují dobře v smoothies nebo dokonce vařené jako špenát. Poskytuje spoustu vitaminu C. V přírodní medicíně se používá jako čaj. Ten pomáhá s nervozitou, depresí a neklidem, ale také s průjmem a gastrointestinálními stížnostmi.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup